Grecja O hotelach słów kilka O lotniskach słów kilka Podróże Poradnik podróżnika Wakacje we dwoje

Wydatki na wakacjach w Grecji – gdzie wymienić walutę?

Każdy chciałby podróżować bezpiecznie i nie przejmować się zbytnio wakacyjnymi wydatkami. O jedną rzecz zdecydowanie warto jednak zadbać jeszcze przed wyjazdem – wymiana gotówki w zaufanym miejscu pozwoli poczuć się komfortowo i pomoże w pełni oddać się urokom greckiego urlopu. Gdzie się zgłosić w celu zamiany pieniędzy na lokalną walutę?

Jaka waluta obowiązuje w Grecji?

Grecja należy do strefy euro, dlatego właśnie tą walutą zapłacisz w całym kraju. Na wakacyjne wydatki zabierz ze sobą trochę gotówki, ponieważ nie wszędzie można płacić kartą. Turystyczne miejscowości, takie jak nadmorskie kurorty na Krecie, Korfu czy Rodos są pod tym względem oczywiście lepiej przygotowane. Gotówką zapłacisz na przykład, kupując regionalne produkty na lokalnych targach czy podczas płacenia w niewielkich tawernach. Pamiętaj o tym, by dla bezpieczeństwa nie nosić przy sobie dużej ilości pieniędzy. Jeżeli koniecznie musisz zabrać ze sobą całą sumę, umieść ją w kilku miejscach. Nawet jeśli padniesz ofiarą kradzieży, złodziej zabierze tylko część sumy.

Gdzie wymienić walutę na wakacje?

Najlepszym sposobem na korzystne przewalutowanie jest wizyta w kantorze jeszcze w Polsce. Poszukaj takich oddalonych od najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc, czyli lotnisk oraz dworców. Nie musisz wcale poświęcać na to dużo czasu – często okazuje się, że wystarczy udać się kilka kroków dalej, by znaleźć kantor z lepszą ofertą. Zwracaj uwagę na prowizję, jaką takie miejsca mogą pobierać, a także na opinie, na przykład w sieci.

Wymiana w kantorze za granicą

Jeśli z jakichś przyczyn wolisz wymienić pieniądze za granicą, pomyśl o kantorze zlokalizowanym na terenie lub w pobliżu Twojego hotelu. Możesz poprosić o poradę rezydenta czy właściciela obiektu. Z pewnością dowiesz się, gdzie najbardziej opłaca się udać, a także unikniesz konieczności długich poszukiwań. Nie będziesz musiał martwić się też o bezpieczeństwo transakcji. Takie punkty akceptują też zazwyczaj złotówki i właśnie w ten sposób najbardziej opłaca się wymieniać pieniądze.

Transakcje w banku czy e-kantor?

Jednym ze sposobów na bezpieczną wymianę jest wizyta w lokalnym banku. Jeżeli nie znajdziesz odpowiedniego kantoru, udaj się więc do dowolnej placówki i zapytaj o kurs. To bardzo Coraz większą popularnością cieszą się też internetowe kantory. Często stosują one dużo niższe marże, a opłata odbywa się bez konieczności wypłacania i noszenia ze sobą dużej ilości gotówki. Niestety, aby wymienić pieniądze w ten sposób, należy posiadać tak zwane konto walutowe, z którego będziesz mógł wypłacić euro bez prowizji z wybranych bankomatów w Grecji. Nie przejmuj się, jeśli źle rozplanujesz wakacyjne wydatki i wymienisz zbyt małą ilość pieniędzy. Zawsze istnieje możliwość wypłacenia lokalnej waluty z bankomatu, choć oczywiście bank w takiej sytuacji pobierze odpowiednią prowizję. Wszelkie wątpliwości pomoże Ci rozwiać na przykład specjalista w biurze podróży, więc nie bój się pytać o wszelkie kwestie związane z wycieczką.

Back To Top